הפוך לדף הבית    הוסף למועדפים   אודות   צור קשר   פרסם באתר
בעלי מקצוע בעלי מקצוע

 עשרת הדיברות לדיירים העומדים בפני פינוי בינוי

 
אנשים רבים מכירים את המושג פינוי בינוי אך לא באמת יודעים מהי משמעותו. כאשר יזם מגיע לבניין מסוים ומציע לדיירים להיכנס להליך של פינוי בינוי, עליהם להקדיש לעניין מחשבה ארוכה בטרם יחליטו אם להשיב בחיוב או בשלילה. יש להכיר את התחום, לדעת מהם היתרונות והחסרונות והחשוב מכל - יש לבצע חישוב כלכלי מדויק על מנת לברר אם השתתפות בפרויקט תשפר את המצב הכלכלי ובכמה. בכתבה זו ניתן את עשרת הדיברות לדיירים העומדים בפני פינוי בינוי, ובמילים אחרות - מה יש לקחת בחשבון כאשר מציעים לכם להשתתף בפרויקט מורכב שכזה?
 
מה זה בכלל פינו בינוי?
 
המטרה המרכזית של פרויקטים מסוג פינוי בינוי היא לשפר את המצב הכלכלי של האנשים המשתתפים בפרויקט וגם כמובן את מצבו הכלכלי של היזם, זאת באמצעות הריסה ופינוי של בניין ישן ובניית בניין חדש ואיכותי יותר. על היזם לשכנע את דיירי הבניין כי ישתלם להם לוותר לתקופה מסויימת על הדירה שלהם, או אפילו למכור אותה, על מנת שבעתיד תהיה להם דירה טובה יותר שגם שווה יותר כסף. במקרים רבים המדובר באוכלוסיות חלשות, שפרויקט מסוג זה יכול לשפר מאוד את מצבם הכלכלי. אך לפני שנכנסים לפרויקט ארוך ומרוכב שכזה, יש לקחת כמה דברים בחשבון. להלן עשרת הדיברות לדיירים אשר מציעים להם להשתתף בפרויקט פינוי בינוי:
 
בדקו כדאיות כלכלית! דרשו לקבל מהיזם את כל הנתונים, העלויות ולוחות הזמנים בצורה מלאה ומפורטת. חשוב מאוד שכל דייר ידע איזו דירה הוא יקבל עם סיום הפרויקט, לכמה זמן הוא יאלץ להיפרד מדירתו, היכן הוא יגור בינתיים, מהן העלויות הכלכליות של כל העניין וכו'. אלה הם נתונים חשובים שיסייעו לכם להחליט אם הפרויקט כדאי מבחינה כלכלית או לא כדאי. 
בדקו שהפרויקט אפשרי מבחינה תכנונית. יש לבצע זאת מול הרשות המקומית ולוודא כי אכן ניתן מבחינה תכנונית (וחוקית) לבצע את הפרויקט.
כל הדיירים חייבים להסכים! זכרו כי במקרים רבים, גם דייר אחד שמתנגד יכול להכשיל את כל הפרויקט. יש לכם את הזכות שלא להשתתף בפרויקט, וזכותכם לנצל זכות זו.
ארגנו לעצמכם דיור חלופי הולם. אם היזם לא מארגן לכם דיור חלופי הולם ואיכותי כחלק מהפרויקט, עליכם לעשות זאת באופן עצמאי. יש להסדיר נושא זה מראש!
בדקו לעומק את היזם. ישנם יזמים רבים המציעים לדיירים פרויקטים מסוג זה, אך לא לכולם יש את המשאבים לכך. חשוב מאוד לבדוק את ההיסטוריה של היזם, את היכולות הכלכליות שלו ואת הרצינות שלו. לא מומלץ להיכנס לתהליך שכזה עם יזם לא רציני ולא מקצועי.
לימדו מהם הזכויות שלכם. לכל דייר בכל בניין יש זכויות שעליו להכיר - הזכות להתנגד לעסקה, הזכות להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום לפני ההחלטה, הזכות לקבל את כל הנתונים המדויקים ועוד. 
אם דייר מתנגד לעסקה ללא הצדקה כלכלית - ניתן לתבוע אותו. אמנם לכל דייר יש זכות להתנגד לעסקה, אך אם להתנגדות הזו אין הצדקה כלכלית, הדיירים האחרים יכולים לתבוע אותו בבית המשפט, ובית המשפט יכול לחייב את הדייר למכור את דירתו למען הפרויקט או לקבל פיצוי הולם. מצב זה אפשרי רק כאשר הסירוב של הדייר הוא בלתי סביר לחלוטין. 
התייעצו עם עורך דין. יש לא מעט עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין אשר מכירים לעומק את התחום. מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד פינוי בינוי אודות כל ההשלכות המשפטיות של התהליך.
הקפידו על שקיפות לאורך כל הדרך! תהליך פינוי בינוי הוא ארוך ומסובך ולכן חשוב שגם היזם וגם דיירי הבניין יקפידו על שקיפות הדדית לאורך כל הדרך, על מנת שלא יהיו הפתעות בהמשך. כל פרטי הפרויקט חייבים להיות מוסדרים בכתב וחתומים וכל דייר צריך לדעת באופן הברור והשקוף ביותר למה הוא נכנס, מהם החובות שלו, מהן הזכויות ומה הוא ירוויח בסוף התהליך.
השוו בין כמה הצעות. אם זה אפשרי, מומלץ מאוד לקבל יותר מהצעה אחת עבור הפרויקט, על מנת שתוכלו להשוות בין הצעות של יזמים שונים וללכת על ההצעה הטובה ביותר. כמו בכל תחום, סקר שוק מקיף ומעמיק יכול לחסוך לכם כסף רב, ובתחום הנדל"ן על אחת כמה וכמה!
 
 
 
 
מיקומך באתר:
בעלי מקצוע --> ועד בית --> פינוי בינוי
אחזקת מעליות אחזקת מעליות
איטום גגות איטום גגות
אינטרקום אינטרקום
דלתות כניסה ללובי דלתות כניסה ללובי
התקנת מעליות התקנת מעליות
זיפות גגות זיפות גגות
חברות ניהול ואחזקת בניינים חברות ניהול ואחזקת בניינים
חברת ניקיון חברת ניקיון
חיטוי מאגרי מים חיטוי מאגרי מים
מערכות סולריות מערכות סולריות
משאבות מים משאבות מים
ניהול ועד בית ניהול ועד בית
ניקיון מדרגות ניקיון מדרגות
פינוי בינוי פינוי בינוי
שערים חשמליים שערים חשמליים
תיבות דואר תיבות דואר

בעלי מקצוע מומלצים
בעלי מקצוע - דקו שילד - הגנה על מעליות דקו שילד - הגנה על מעליות
חברת דקו-שילד מתמחה במיגון תאי מעליות וחללים רגישים.

שרותים באתר שימושי מדריכים מובילים שרותים לדיירים שיתופי פעולה
אודות קהילות לדיירים מדריך ביטוח ביטוח משכנתא פירסום בחינם חיילים משוחררים
צור קשר מדריך עסקים ייעוץ משכנתאות ביטוח דירה משכנתא
תנאי שימוש פורומים מקצועיים ועד בית - מדריך ביטוח ועד בית
הצטרפות עסקים מדריכים מקצועיים עיצוב הבית ניהול משק בית טיולים בשבת מנעולן
מפת אתר מדריך שיפוצים מדריך ביקורת מבנים שיקים
      ביטוח משכנתא
         

כל הזכויות שמורות © בעלי מקצוע | הקמת אתרים לעסקים